İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sağlıklı Yaşam!

Sağlıklı yaşam için vitaminler oldukça önemliyken görünüşümüzü etkileyen saçlarımızda psikolojik sağlığımız için bir o kadar önemlidir.

Sağlıklı yaşam için A vitamini

Özellikle göz sağlığı için önemli bir yere sahip olan A vitamini, kanser riskinin azaltılması, yaşlılık belirtilerinin ortadan kaldırılması ve idrar yolu enfeksiyonları riskini azaltıcı özellikleri ile, genel vücut sağlığı için önemli bir yere sahiptir.

Genel bilgiler sunan bir bilgi sitesi olarak, bu alt başlıkta sizlere A vitamini nelerde bulunur? sorusunun cevaplarını sunacağız. A vitamini eksikliğinde makula dejenarasyonu, kolon ve akciğer kanseri riski, idrar yolu enfeksiyonları, cilt kaşıntıları ve korne enfeksiyonu gibi birçok sorun görülmeye başlar.

A vitamini bulunan yiyecekler ise; Marul, lahana, dolmalık biber, maydanoz, brokoli, ıspanak, havuç, tatlı patates, biber, kuşkonmaz, kabak, şalgam, kavun, domates, kuşkonmaz ve karides gibi besin kaynaklarıdır.

Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Saç ekimi her ne kadar basit bir operasyon olarak algılansa da, nihayetinde cerrahi bir işlem olduğu için öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar bulunmaktadır. Saç ekimi öncesinde bir takım araştırmalar ne kadar önemliyse, saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler de aynı ehemmiyete sahiptir. Bu alt başlık altında, saç ekimi sonrası nelere dikkat edilmeli? sorusuna, kapsamlı cevaplar bulabilirsiniz.

Ağır işlerden uzak durun: Ağır işlerde çalışmak terlemeye neden olacağı için, saç ekimi sonrasındaki süreci etkileyen faktörlerden birisidir. Saç ekimi yaptıran kişinin terlemeye neden olan işlerden ve etkenlerden kaçınması, ekim sonrası sürecin sağlıklı geçmesi için önemlidir. Saç diplerinin terlemesi, saç köklerinin zarar görerek kopmasına neden olabilir. Bu sebepten saç diplerinin terlemesine neden olabilecek her türlü faktörden uzak durulmalıdır.

Strese son verin: Psikolojik etkenler olan stres, panik ve kaygı gibi faktörlerin önüne geçmeye çalışın. Psikolojinizi olumsuz etkileyecek her etkenin, saçlarınızı da olumsuz etkileyeceğini unutmayın.

Yatış pozisyonu önemlidir: Özellikle ekim operasyonundan sonraki ilk üç gün boyunca, sırt üstü yatılması gerekir. Saç ekimi tepe bölgesine yapılmış ise, yatarken ense kısmınıza rulo şekline getirdiğiniz bir havlu koyarak, işlemin yapıldığı bölgeyi mümkün olduğunca koruyun.

Saçlarınızı yıkamayın: Operasyondan sonraki ilk dört gün boyunca, kesinlikle saçlarınızı yıkamayın. Doktorunuzun size sunacağı talimatları, disiplin içinde uygulamaya özen gösterin.

Dış faktörlerden korunun: Güneş ışınlarından ve yağmur gibi dış faktörlerden korunmaya özen gösterin. Saç ekimi yapıldıktan sonraki ilk üç gün boyunca, dışarı çıkarken rahat bir şapka giyinmeyi ihmal etmeyin.

Kanyak: Bilgi Sitesi

BİZİ TAKİP EDİN

Instagram adınla yorum yap, takipçi kazan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.